Aksaray Üniversitesi
Aksaray Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Tarihçe

GENEL BİLGİLER

Yüksekokulumuz Selçuk üniversitesine bağlı olarak 1986-1987 Eğitim-Öğretim yılında, Teknik Programlar Bölümü (Elektrik, Süt ve Ürünleri ve Otomotiv Programları) adı altında eğitim-öğretime başlamıştır.

1990-1991 Eğitim-Öğretim yılında Teknik Programlar Bölümüne bağlı Mantarcılar ve İdari Programlar Bölümüne bağlı Turizm ve Otel İşletmeciliği olmak üzere toplam beş programda eğitime devam edilmiştir.

Niğde Üniversitesi'nin 1992 tarihinde kurulması ile 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete ilanı ile mevcut tüm birimler Niğde Üniversitesi'ne bağlanmıştır.

1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında İktisadi ve idari Programlar Bölümüne Büro Yönetimi ve Sekreterliği Programı, 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında Muhasebe Programı açılmıştır

2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında ikinci öğretim programlarına öğrenci alınmamıştır.

17 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı Resmi Gazete ilanı ile kurulan ve tüm birimleri ile gelişen, ilerleyen Aksaray Üniversitesine bağlı Aksaray Meslek Yüksekokulu olarak Eğitim-Öğretime devam etmiştir.

2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Ağırlama Hizmetleri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, programlarının 2.ci öğretimlerine öğrenci alımı yapılmıştır.

2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Özel Güvenlik ve Koruma, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, programları açılmıştır.

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programlarının 2.ci öğretimlerine öğrenci alımı yapılmıştır.

2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak iki ayrı okul kurulmuştur.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Programlarından mezun olan öğrencilerimize TEKNİKER unvanı verilmektedir.

 

TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULUNDA BULUNAN PROGRAMLAR

BAHÇE TARIMI

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER

SÜT ve BESİ HAYVANCILIĞI

MANTARCILIK

GAZ ve TESİSATI TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

MAKİNE

OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ

SÜT ve ÜRÜNLERİ TEKNOLOJİSİ

PEYZAJ ve SÜS BİTKİLERİ

ÇEVRE KORUMA ve KONTROL

LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK

KİMYA TEKNOLOJİSİ

SAÇ BAKIMI VE GÜZELLİK HİZMETLERİ

GELENEKSEL TEKSTİLLERİN KONSERVASYONU VE RESTORASYONU

İNŞAAT

 

SAHİP OLUNAN İMKÂNLAR

Meslek Yüksekokulumuz laboratuvarlarımız, gerek fiziksel mekân gerekse teknik donanım bakımından, öğrencilerimizin uygulamaya yönelik becerilerini artıracak yeterliliğe sahiptir. Bununla birlikte, öğrenci sayısının fazla olduğu laboratuvar dersleri, öğrencilerimizin uygun şartlarda deney yaparak maksimum verimi alabilmeleri için, yeterli sayıda gruba ayrılmaktadır.

· Gaz ve Tesisatı Teknolojileri Laboratuvarı 
· Otomotiv Laboratuvarı
· Makina Laboratuvarı
· Elektrik Laboratuvarı
· Süt ve Süt Ürünleri Laboratuvarı
· Teknik Programlar Bilgisayar Laboratuvarı
· Genel Bilgisayar Laboratuvarı 
· Bilgisayar Programcılığı Uygulama Laboratuvarı


BURSLAR

Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerinden ihtiyacı olan ve gerekli şartları yerine getirenlere Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık, Aksaray Üniversitesi ve benzeri birçok kurum tarafından kredi ve burslar verilmektedir.